ŁÓDZKI FUNDUSZ FILMOWY 2023

WYNIKI

 

„EC1 Łódź - Miasto Kultury” w Łodzi ogłasza wyniki Łódzkiego Funduszu Filmowego na rok 2023. Spośród 24 zgłoszonych projektów wytypowano te, które otrzymały najwyższą liczbę punktów według 3 kryteriów: walorów artystycznych, przygotowania produkcji od strony ekonomiczno-realizacyjnej oraz efektu regionalno-promocyjnego. Fundusz finansowany jest w całości ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Budżet konkursu, w kwocie 1 500 000 miliona złotych, zostanie podzielony na realizację 8 filmów, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.
Wśród najlepiej ocenionych tytułów znalazły się 3 projekty animowane, 3 dokumentalne oraz 2 fabularne.

 

Instytucja zostanie koproducentem następujących filmów:

 

FILMY FABULARNE

 • Mamka, reż. Magnus von Horn
  producent Lava Films Sp. z o.o.
  wkład koprodukcyjny:
  450 000,00 zł netto

Uwikłana w mezalians Karoline, spotyka kobietę w trakcie próby dokonania samodzielnej aborcji. Kobieta oferuje jej pomoc w znalezieniu innego rozwiązania w postaci rodziny zastępczej. Mamka to intrygująca, pełna mroku historia matki, która powierza swoje dziecko w opiekę „diablicy”.

 

 • Dziewczyna z Kolonii, reż. Ido Fluk
  producent Extreme Emotions Bis Sp. z o.o.
  wkład koprodukcyjny:
  203 000,00 zł netto

Film, którego akcje rozgrywa się w Niemczech lat siedemdziesiątych, opowiada o kulisach powstania jednej z najlepiej sprzedających się płyt wszechczasów: Keith Jarrett The Köln Concert.

 

FILMY DOKUMENTALNE

 • Las, reż. Lidia Duda
  producent Fundacja Lumistenta
  wkład koprodukcyjny
  90 000,00 zł netto

Asia i Marek po studiach uciekli do swojego raju – kupili stary dom tuż przy wschodniej granicy Polski w Puszczy Białowieskiej. Tam na świat przyszła trójka ich dzieci - żyją zanurzone w przyrodzie, a las jest ich drugim domem, oswojonym i niebudzącym lęku. Pewnego dnia ich las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy - uchodźcy, niechciani i w Polsce i na Białorusi. Dom dzieci staje się magazynem darów, a cała rodzina, wbrew obowiązującemu w Polsce prawu, angażuje się w pomoc dla uchodźców. Wielka polityka zapukała do drzwi rodziny, a dzieci nie potrafią sobie z tym poradzić. I muszą zrozumieć, dlaczego ich mama płacze w lesie, mimo że całą rodziną pomagają tym obcym ludziom.

 

 • Runa, reż. Agnieszka Zwiefka
  producent Chilli Productions Sp. z o.o.
  wkład koprodukcyjny
  90 000,00 zł netto

Po tragicznej śmierci matki na polsko-białoruskim pograniczu młoda Kurdyjka Runa musi przejąć jej rolę i zająć się czwórką swoich młodszych braci, jednocześnie próbując uporać się z własną żałobą i bezradnym ojcem Baravanem popadającym w coraz większą depresję. Losy rodziny ważą się, a Runa w coraz większym stopniu zastępuje ojca w podejmowaniu decyzji. Czy złożyć wniosek o azyl w Polsce, uciekać dalej na Zachód, wrócić do Iraku? Wieczorami, gdy wszyscy śpią, Runa pilnie uczy się polskiego i rysuje. Szkicownik staje się dla niej ucieczką od codziennych problemów i sposobem na wyrażenie tego co czuje. Runa jest częściowo animowanym filmem dokumentalnym o dorastaniu w cieniu globalnego kryzysu uchodźczego.

 

 • Rave/Rejw, reż. Łukasz Ronduda, Dawid Nickel
  producent IKH Pictures Promotion
  wkład koprodukcyjny 18
  0 000,00 zł netto

Film Rave opowiada historię rozwoju muzyki techno i kultury rave w Polsce, zestawiając ze sobą dwa momenty: lata 90. oraz współczesność. Odnosząc do siebie pierwsze polskie pokolenie techno sprzed trzech dekad z tym funkcjonującym obecnie. Będzie to również film-portret najmłodszego pokolenia Polaków. Wśród tych młodych ludzi panuje nieustająca fascynacja i moda na lata 90., ale i krytyczna świadomość dotycząca naiwności i utopijności pierwszego pokolenia techno w Polsce.

 

FILMY ANIMOWANE

 • Basen albo śmierć złotej rybki, reż. Daria Kopiec
  producent Marmolada Film Sp. z o.o.
  wkład koprodukcyjny 141 300,00 zł netto

Film animowany Basen albo śmierć złotej rybki opowiada o skomplikowanej relacji Marii i jej matki. Mała Maria staje się symboliczną złotą rybką w relacji ze swoją matką. Chcąc zasłużyć na jej uwagę i miłość podporządkowuje się jej potrzebom. Swoje prawdziwe uczucia chowa pod łagodnym uśmiechem. Jednak niewyrażona przez Marię złość do matki nie znika, pojawia się fizycznie w przestrzeni mieszkania, które ostatecznie zostaje zalane przez wodę.

 

 • RO, reż. Magdalena Osińska
  producent Animoon Sp. z o.o.
  wkład koprodukcyjny 162 000,00 zł

12-letni Teo przeprowadza się do nowego miasta razem ze swoim tatą Stefanem, który pracuje jako budowniczy. Ojciec i syn żyją w osamotnieniu, próbując radzić sobie z uczuciem smutku i złości, towarzyszącymi im po śmierci mamy Teo. Pewnego dnia chłopiec spotyka Ro – stworzenie, które jest pierzastym latającym dinozaurem. Stopniowo nawiązują oni niezwykłą relację. RO to historia o uzdrawiającej mocy przyjaźni, dorastaniu i poszukiwaniu własnej ścieżki.

 

 • Sequential, reż. Bruno Caetano
  producent Yellow Tapir Films
  wkład koprodukcyjny 108 000,00 zł

Film jest oparty na sekwencji fantastycznych wydarzeń, podczas której Chłopiec konfrontuje się nie tylko z własnymi koszmarami, ale również z przeciwnościami, jakie niesie ze sobą prawdziwe życie. Od lęku przed ciemnością po własną niezdarność - Chłopiec brnie przed siebie, ukrywając się przed tymi, którzy go prześladują. Gdy nabiera wewnętrznej siły, przemienia się w lepszą wersję samego siebie i stawia czoła wyzwaniom. Sequential to poruszająca historia o dorastaniu i poszukiwaniu własnej kreatywnej drogi.


W ocenie projektów uczestniczyli eksperci – uznani twórcy polskiej kinematografii:

 • Agata Gorządek, Anita Kwiatkowska-Naqvi i Ewa Sobolewska (filmy animowane)
 • Paweł Łoziński, Kuba Mikurda i Ewa Jastrzębska (filmy dokumentalne)
 • Kinga Dębska, Jerzy Kapuściński i Dorota Hawliczek (filmy fabularne)

Efekt regionalny i promocyjny został poddany po obrady Komisji Konkursowej składającej się z przedstawicieli Łódź Film Commission, Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego.

 

 

Regulamin Konkursu, formularz aplikacyjny oraz pozostałe załączniki dostępne do pobrania TUTAJ

 

 

W ramach tegorocznej edycji Funduszu kontynuowane były działania związane z promowaniem zrównoważonej produkcji filmowej Producenci, którzy do wniosków dołączyli dokumenty z obszaru zrównoważonej produkcji mogli otrzymać 5 punktów w ramach oceny efektu regionalno-promocyjnego, a w przypadku podpisania umowy koprodukcyjnej, mają możliwość pokryć do 25% wynagrodzenia ekokoordynatora z wkładu EC1. Każdy producent, którego film koprodukowany jest przez EC1 otrzyma również dostęp do kalkulatora śladu węglowego Albert.

 

Łódzki Fundusz Filmowy jest najstarszym funduszem filmowym w Polsce - w 2022 roku obchodził swoje 15-lecie. Wsparł ponad 110 filmów, a wśród nich są takie tytuły jak nominowane do Oscarów W ciemności Agnieszki Holland, Ida oraz Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego, wyróżniony w Cannes Sweat Magnusa von Horna, czy ostatni film Andrzeja Wajdy Powidoki. Fundusz konsekwentnie dofinansowuje także debiuty, m.in.: Zabij to i wyjedź z tego miasta (reż. Mariusz Wilczyński), Cicha ziemia, (reż. A. Woszczyńska), Anatomia (reż. A. Janowska).

 

Wszystkie projekty dofinansowane przez Łódzki Fundusz Filmowy w latach 2007 - 2023 są dostępne TUTAJ.

W razie pytań prosimy o kontakt drogą telefoniczną: +48 42 600 61 33 lub mailową: lfc@ec1lodz.pl