ŁÓDZKI FUNDUSZ FILMOWY EDYCJA 2019

 

WYNIKI

Ogłaszamy wyniki tegorocznej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego. W tym roku kwota 1 400 000 zł brutto zostanie podzielona pomiędzy 9 filmów, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego. Spośród 29 zgłoszonych projektów komisja Łódzkiego Funduszu Filmowego wybrała te filmy, które otrzymały najwyższą liczbę punktów w wyniku oceny 3 kryteriów: walorów artystycznych, przygotowania produkcji od strony ekonomiczno-realizacyjnej oraz efektu regionalnego i promocyjnego dla Łodzi i województwa łódzkiego.

Wśród 9 najlepiej ocenionych i wskazanych do dofinansowania tytułów znalazły się 4 filmy animowane, 2 dokumentalne i 3 fabularne, Po przeprowadzeniu negocjacji i zawarciu umów z ich producentami EC1 Łódź - Miasto Kultury zostanie koproducentem i przekaże na produkcję filmów kwoty w następującej wysokości:

 

FILMY ANIMOWANE

Most, reż. Izumi Yoshida
Producent: Likaon Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 155 800 zł netto​
Krótkometrażowa animacja lalkowa przedstawiająca mało znany epizod z historii Polski i Japonii. Jest to widziana oczyma 10-letniego chłopca historia ocalenia przez japoński Czerwony Krzyż sierot po polskich zesłańcach syberyjskich. W “Kraju Kwitnącej Wiśni” Janek, główny bohater, z pomocą japońskiej dziewczynki Haru poznaje piękny, ciepły i kolorowy nowy świat, uczy się nowej kultury i tego jak być dzieckiem.

Zapomniana książka, reż. Agata Gorządek
Producent: Likaon Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 155 000 zł netto
Oparta na motywach książki “Of unwanted thing and people” czeskiego autora Arnosta Goldflama animacja lalkowa w wysublimowany sposób mówiąca o tym jak radzić sobie ze stratą najbliższej osoby. Toniemu pomaga w tym tajemnicza książką, którą wspólnie z ojcem znajdują w “Archiwum” - miejscu składowania niepotrzebnych już ludziom książek. Gdy odnawiają ją okazuje się, że książka każdemu kto ją czyta ma do opowiedzenia nieco inną historię.

Było sobie morze, reż. Joanna Kożuch
Polski producent: Anima-Pol Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 80 000 zł netto​​​​
Animowany film dokumentalny o tragedii Jeziora Aralskiego, które w latach 60-tych XX wieku było czwartym pod względem wielkości jeziorem na świecie. Obecnie jego południowa część jest niemal zupełnie wyschnięta, w wyniku rabunkowej polityki gospodarczej władz radzieckich. W filmie odwiedzamy mieszkańców miasta Mujnak - niegdyś najważniejszego portu w regionie, dziś oddalonego od linii brzegowej o dziesiątki kilometrów.

Jak zostałem Superłotrem, reż. Krzysztof Ostrowski
Animoon Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 182 900 zł netto
Historia dwójki bohaterów: Superłotra, popularnego niegdyś czarnego charakteru i jego syna Superłotra Juniora. Ta niecodzienna dwójka na przestrzeni 13 odcinków snuje plany przejęcia kontroli nad światem. Ojciec, niezapominając o swojej łotrzykowskiej przeszłości, stara się powiązać koniec z końcem i zarobić na życie, obsesją Juniora jest natomiast kontrola nad światem. Może ją posiąść za pomocą nadnaturalnych supermocy, do których wykorzystania potrzebuje jednak Seniora. 

 

FILMY DOKUMENTALNE

@miriamfrompoland, reż. Piotr Szczepański
Producent: Anagram Film
Wkład koprodukcyjny w wysokości 110 000 zł netto
Miriam Synger wraz z grupą znajomych prowadzi kanał internetowy Szalom.tv, który jest poświęcony kulturze żydowskiej w Łodzi i w Polsce. Ich praca polega między innymi na zbieraniu świadectw osób pochodzenia żydowskiego, które odnalazły swoje korzenie. Roczna obserwacja tych działań będzie pretekstem dla opowiedzenia o różnorodności kulturowej w Łodzi w czasach pogłębiających się podziałów.

Granica, reż. Michał Kawecki
Producent: Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Wkład koprodukcyjny w wysokości 18 500 zł netto
Historia rodzeństwa, które w dorosłym życiu oddaliło się od siebie i wybrało dwie skrajne drogi. Ona odsiedziała wyrok za morderstwo policjanta, on jest profesorem uniwersytetu specjalizującym się w dziedzinie resocjalizacji. Film prowokuje próbę spotkania po latach i stawienia czoła lękom, oczekiwaniom oraz ich własnym granicom.

 

FILMY FABULARNE

Sweat, reż. Magnus von Horn
Producent: Lava Films Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 350 000 zł netto
Sweat to drugi pełnometrażowy film Magnusa von Horna, docenionego za debiutanckiego Intruza. To historia kilku dni z życia celebrytki, popularnej motywatorki fitness Sylwii Zając, która po bardzo osobistym wyznaniu opublikowanym w mediach społecznościowych zaczyna być prześladowana przez stalkera. Mierząc się z tą sytuacją Sylwia zmierzyć musi się także 
z samą sobą i stylem życia jaki wybrała.

Geniusze, reż. Thorsten Klein
Producent polski: Shipsboy Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 150 000 zł netto
Geniusze to międzynarodowa koprodukcja, będąca pełnometrażową adaptacją biografii Stanisława Ulama, wybitnego polskiego matematyka, pochodzącego ze słynnej “szkoły lwowskiej”. Ulam, uciekając przed II wojną światową trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie współuczestniczył w pracach nad bombą wodorową i przyczynił się do powstania pierwszych komputerów. Jego charyzmatyczny styl bycia i czarująca osobowość szybko zapewniły mu łatkę bawidamka i bon-vivanta. Jednak pod lekką powierzchownością Ulam skrywał swoje prawdziwe, mroczne emocje.

Sucha Ziemia, reż. Aga Woszczyńska
Producent: Lava Films Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 120 000 zł netto
Miejsce do którego przybywają Adam i Anna odbiega od wakacyjnych wyobrażeń o słonecznej Italii - susza, opustoszałe miasteczko, w kórym pozostali jedynie starcy, dzieci niczyje i wojsko, którego obecność nikogo już nie dziwi. Młode małżeństwo nie reaguje, kiedy na ich oczach ginie mężczyzna. Z początku, nieuświadomione jeszcze poczucie winy, zaczyna rządzić nie tylko ich blogim urlopem, ale przede wszystkim pozornie stabilną relacją. 

 

W ocenie artystycznej projektów uczestniczyli następujący eksperci:

 • Joanna Jasińska-Koronkiewicz i Zbigniew Kotecki (filmy animowane)
 • Andrzej Sapija i Katarzyna Mąka-Malatyńska (filmy dokumentalne)
 • Michał Oleszczyk, Joanna Łapińska, Anna Kazejak oraz Piotr Mikucki (filmy fabularne)

W wyniku oceny walorów artystycznych 60% najlepiej ocenionych projektów w każdej z kategorii zostało zakwalifikowanych do udziału w kolejnych etapach procedury. Projekty te pod kątem realizacyjno-ekonomicznym oceniali:

 • Ewa Sobolewska (filmy animowane),
 • Mirosław Dembiński (filmy dokumentalne)
 • Dorota Hawliczek (filmy fabularne)

Efekt regionalny i promocyjny został poddany ocenie przez komisję Łódzkiego Funduszu Filmowego składającą się z przedstawicieli Łódź Film Commission, Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Łódzki Fundusz Filmowy jest najstarszym i jednym z największych regionalnych funduszy filmowych w Polsce. Fundusz wspiera produkcję filmów które są związane – tematycznie lub produkcyjnie – z Łodzią i regionem łódzkim. Od początku swojego istnienia Fundusz dofinansował 78 filmów na łączną kwotę ponad 9 milionów złotych. Do filmów współfinansowanych w ramach Funduszu należą: nagrodzona Oscarem Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego oraz jego trzykrotnie nominowana do Oscara Zimna wojna, nominowane do Oscara W ciemności Agnieszki Holland czy ostatni film Andrzeja Wajdy pt. Powidoki. Środki, którymi dysponuje Łódzki Fundusz Filmowy pochodzą z budżetu Miasta Łodzi.

 

Punktacja wszystkich projektów, które zostały zakwalifikowane do oceny realizacyjno-ekonomicznej oraz efektu regionalnego i promocyjnego:

Filmy animowane:

 1. "Most", reż. Izumi Yoshida (Likaon Sp. z o.o.) – 109 pkt
 2. "Zapomniana książka", reż. Agata Gorządek (Likaon Sp. z o.o.) – 105 pkt
 3. "Kapral Wojtek", reż. Iain Gardner (Filmograf Sp. z o.o) – 103 pkt
 4. "Było sobie morze", reż. Joanna Kożuch (Anima-Pol Sp. z o.o.) – 99 pkt
 5. "Jak zostałem superłotrem", reż. Krzysztof Ostrowski (Animoon Sp. z .o.o.) – 80,5 pkt

Filmy dokumentalne:

 1. "@miriamfrompoland", reż. Piotr Szczepański (Anagram Film) – 100 pkt
 2. "Granica", reż. Michał Kawecki (Stowarzyszenie Filmowców Polskich) – 81 pkt
 3. "Człowiek z widelcem w świecie zupy", reż. Grzegorz Pacek (Braidmade Films) – 74 pkt
 4. "Ściana cieni", reż. Eliza Kubarska (Braidmade Films) – 74 pkt

Filmy fabularne:

 1. "Sweat", reż. Magnus von Horn (Lava Films sp. z o.o.) – 100 pkt
 2. "Geniusze", reż. Thorsten Klein (Shipsboy Sp. z o.o.) – 91 pkt
 3. "Przysięga Ireny", reż. Jan Komasa (K&K Selekt Sp. z o.o.) – 82 pkt
 4. "Sucha ziemia", reż. Agnieszka Woszczyńska (Lava Films Sp. z o.o.) – 81 pkt
 5. "Kurier", reż. Władysław Pasikowski (Scorpio Sp. z o.o.) – 71 pkt
 6. "Burza przed ciszą", reż. Marcin Bortkiewicz (PS Film Sebastian Petryk) – 68 pkt
 7. "Inni ludzie", reż. Aleksandra Terpińska (Madants Sp. z o.o.) – 67 pkt
 8. "Fisheye", reż. Michał Szcześniak (Kosmos Production Sp. z o.o.) – 66 pkt

 

Wszystkie projekty dofinansowane przez Łódzki Fundusz Filmowy w latach 2007 - 2019 są dostęne pod tym LINKiem.