14 lat Łódź Film Commission

 

ZOBACZ NASZĄ JUBILEUSZOWĄ KOLEKCJĘ REFOTOGRAFII I PICTURE-IN-PICTURE AUTORSTWA STEFANA BRAJTERA!

 

Łódź Film Commission jest najstarszą komisją filmową w Polsce - w tym roku mija dokładnie 14 lat naszej działalności. Utworzona w oparciu o doświadczenia Texas Film Commission i Barcelona - Catalunya Film Commission, od początku funkcjonowania  należy do AFCI - Międzynarodowego Stowarzyszenia Komisarzy Filmowych i świadczy swoje usługi zgodnie z jego standardami. 

Znajdująca się obecnie w strukturach instytucji EC1 Łódź - Miasto Kultury Łódź Film Commission pierwotnie stanowiła część Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, a jej powstanie było wynikiem inicjatywy przedstawicieli Szkoły Filmowej w Łodzi oraz  lokalnej branży filmowej. Biorąc pod uwagę powojenne tradycje Łodzi Filmowej trudno o bardziej, niż stolica  rodzimej kinematografii, odpowiednie miejsce do powstania pierwszej takiej instytucji w Polsce. Jej powołanie pozwoliło rozpocząć nowy rozdział filmowej historii miasta  i przyczyniło się do wsparcia jego rozwoju gospodarczego, poprzez zachęcenie przedstawicieli branży filmowej do realizacji większej ilości produkcji na terenie Łodzi. 

Powidoki, reż. Andrzej Wajda, fot. Anna Włoch

Powidoki, reż. Andrzej Wajda, fot. Anna Włoch

Początki były skromne - w pierwszym roku działalności ŁFC obsłużyła 3 produkcje, w tym etiudy studenckie. Dla porównania, obecnie jest to minimum kilkanaście profesjonalnych projektów rocznie. Już w drugim roku działalności stanęliśmy przed poważnym wyzwaniem współpracując z międzynarodową ekipą filmu W ciemności Agnieszki Holland – naszej pierwszej koprodukcji z udziałem zagranicznych partnerów, która później stała się polskim kandydatem do Oscara. Zdobyte wtedy doświadczenie zaprocentowało przy obsłudze kolejnych produkcji, a sam film stał się promocyjną wizytówką miasta. W kolejnych  latach  mieliśmy do czynienia z równie spektakularnymi planami - warto wymienić choćby Who will write our history Roberty Grossman, Zimną wojnę Pawła Pawlikowskiego czy Powidoki Andrzeja Wajdy. Należy przy tym zaznaczyć, że każda, nawet najmniejsza zrealizowana w Łodzi produkcja jest dla nas nieocenionym źródłem praktycznej wiedzy i okazją do dalszego doskonalenia. 

Zimna wojna, reż. Paweł Pawlikowski, fot. Łukasz Bąk

Zimna wojna, reż. Paweł Pawlikowski, fot. Łukasz Bąk

Od samego początku naszego istnienia stawiamy na silne kształtowanie więzi z producentami i komisjami filmowymi z całego świata. Wspólna wymiana doświadczeń w trakcie najważniejszych międzynarodowych wydarzeń branżowych pozwala nam reagować na bieżące potrzeby środowiska. Regularnie uczestniczymy w festiwalach filmowych w Berlinie, Cannes, Annecy, Nowych Horyzontach we Wrocławiu czy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, podczas których intensywnie promujemy filmową ofertę Łodzi i regionu. Naszą ambicją jest, aby marka Łodzi filmowej była dobrze widoczna na filmowej mapie Polski i Europy. Stąd też nasze intensywne działania w polskich i międzynarodowych organizacjach branżowych. Oprócz wspomnianego AFCI jesteśmy również członkiem Cine-Regio, Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji oraz sekcji Regionalnych Funduszy Filmowych w Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych.

 

Jednym z naszych najważniejszych celów jest rozwój lokalnej branży filmowej czemu poświęcone jest funkcjonowanie Łódzkiego Funduszu Filmowego. Jego obsługą zajmujemy się od początku naszej działalności, o czym więcej można przeczytać tutaj i tutaj. Z tego samego powodu pragniemy aby nasze wsparcie dla przedstawicieli kinematografii przebiegało wielotorowo, stąd na przestrzeni lat angażowaliśmy się w organizację różnorakich warsztatów dla działających na naszym rynku profesjonalistów (np. warsztaty Maia Workshops, EAVE Producers Workshop czy Sztuka tworzenia lalki dedykowane twórcom lalek animacyjnych do produkcji stop-motion). W planach mamy podjęcie działań promujących ideę „green filmingu”, czyli stosowania przyjaznych dla środowiska rozwiązań na planie a także  dalsze rozwijanie łódzkiego potencjału w dziedzinie stop-motion.  

EAVE Producers Workshop w EC1 Łódź, fot. Agata Melnyk

EAVE Producers Workshop w EC1 Łódź, fot. Agata Melnyk

Aby działania Łódź Film Commission jak najlepiej odpowiadały na wyzwania i potrzeby branży filmowej regularnie organizujemy spotkania, podczas których rozmawiamy z producentami m.in. o tym jak usprawnić organizację produkcji i realizację zdjęć na terenie miasta.  Nie tylko udostępniamy zainteresowanym podmiotom naszą bazę lokacji zdjęciowych i specjalistów czy pomagamy w wyborze obiektów zdjęciowych, uzyskiwaniu pozwoleń na realizację zdjęć i kompletowaniu ekipy, ale również staramy się kształtować politykę miasta dotyczącą  realizacji zdjęć inicjując nowatorskie rozwiązania w tym zakresie. Efektem naszych działań  jest wprowadzenie udogodnień o charakterze finansowym, tj. obniżenie stawek za wykorzystanie miejskich dróg, gruntów i nieruchomości na cele związane z produkcją filmową. Jak do tej pory żadne inne miasto ani region w Polsce nie wdrożyło takiego pakietu wsparcia. Niejednokrotnie udowodniliśmy naszą skuteczność i profesjonalizm, dzięki którym cieszymy się zaufaniem producentów, o czym świadczą ich regularne powroty do Łodzi i korzystanie z usług ŁFC przy kolejnych produkcjach.

Latająca maszyna, reż. Martin Clapp, Dorota Kobiela, Geoff Lindsey

Latająca maszyna, reż. Martin Clapp, Dorota Kobiela, Geoff Lindsey, fot. Łódź Film Commission

W ciągu ponad dekady funkcjonowania Łódź Film Commission uczestniczyła w realizacji takich projektów jak: Ida Pawła Pawlikowskiego, Znajdę cię w reżyserii Marthy Coolidge, Miasto 44 Jana Komasy, Latająca maszyna - międzynarodowej koprodukcji opartej o animację stop-motion, seriali Komisarz Alex, Ultraviolet, Kruk. Szepty słychać po zmroku oraz pierwszej polskiej produkcji platformy Netflix - 1983. Łącznie od 2009 roku z naszych usług skorzystało ponad 140 rozmaitych projektów audiowizualnych (filmów, reklam, teledysków, spotów promocyjnych i programów telewizyjnych), realizując w łódzkich lokacjach ponad 1800 dni zdjęciowych.

 

Łódź Film Commission z Oscarem dla filmu "Ida", fot. Marzena Bomanowska (Muzeum Kinematografii w Łodzi)

Zespół Łódź Film Commission ze statuetką Oscara dla filmu "Ida" na wystawie #IdaTheFilm w Muzeum Kinematografii, fot. Marzena Bomanowska