ŁÓDZKI FUNDUSZ FILMOWY 2021

 

 

Wystartował nabór do Łódzkiego Funduszu Filmowego 2021!

 

EC1 Łódź - Miasto Kultury ogłasza kolejną - 14. edycję Łódzkiego Funduszu Filmowego. Instytucja, analogicznie do lat poprzednich, staje się koproducentem wyłonionych w konkursie projektów. Tegoroczny budżet pochodzi w całości ze środków Urzędu Miasta Łodzi i wynosi 1 500 000 zł brutto. 

 

Regulamin konkursu, formularz aplikacyjny oraz pozostałe załączniki dostępne do pobrania TUTAJ

 

Do konkursu zgłaszane mogą być projekty:

  • filmów fabularnych pełnometrażowych (min. 70 minutowych), 
  • dokumentalnych,
  • animowanych
  • seriale fabularne.

Nowością w tym roku jest możliwość składania wniosków dot. seriali fabularnych! Dotyczy to produkcji obejmujących min. 5 odcinków w sezonie, o czasie trwania min. 25 min każdy. Biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę oraz popularność seriali zarówno w Polsce, jak i na świecie, postanowiliśmy włączyć na listę wspieranych produkcji: serie, mini serie, antologie, których dystrybucja odbywać się będzie w telewizji lub on-line.

Podstawowym kryterium udziału w konkursie jest powiązanie projektu z Łodzią lub województwem łódzkim poprzez osoby twórców, temat lub miejsce realizacji, a także wysokość kosztów produkcyjnych poniesionych w regionie. W przypadku seriali fabularnych warunkiem koniecznym do aplikowania jest realizacja minimum 5 dni zdjęciowych na terenie Łodzi oraz wydatkowanie w woj. łódzkim środków stanowiących równowartość min. 200% kwoty wkładu koprodukcyjnego EC1.  

 

Wnioski na konkurs należy składać w dni robocze w siedzibie EC1 Łódź przy ul. Tuwima 46 w Łodzi, w godz. 9.00–16.00 na recepcji lub bezpośrednio pracownikowi Funduszu (tel. 42 600 61 33).

 

Termin składania wniosków upływa 26 kwietnia 2021 roku o godz. 16.00

 

W ramach tegorocznej edycji Funduszu kontynuowane są działania związane z promowaniem zrównoważonej produkcji filmowej. Konkurs zawiera wytyczne ułatwiające wdrożenie przez Wnioskodawców zasad green filmingu. Co więcej, producenci, którzy przedstawią Plan zrównoważonej produkcji, będą mieli możliwość pokrycia z wkładu EC1 „zielonych kosztów”, czyli wydatków poniesionych na ekologiczne rozwiązania filmowe. 

 

Łódzki Fundusz Filmowy powstał w 2007 roku i jest najstarszym funduszem filmowym w Polsce. Podczas trzynastu lat działalności wsparł ponad 90 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Wśród nich są takie tytuły jak nominowane do Oscarów „W ciemności” Agnieszki Holland, „Ida” oraz „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, czy ostatni film Andrzeja Wajdy „Powidoki”. Łódzkie koprodukcje święciły triumfy podczas zeszłorocznego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dwa tytuły wsparte ze środków EC1 zdobyły w sumie aż 8 nagród, w tym najważniejsze: Złote Lwy dla „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego oraz Srebrne Lwy dla najnowszego filmu Magnusa von Horna „Sweat”.

 

Od tego roku nabór w aż sześciu regionalnych funduszach filmowych, zrzeszonych w Sekcji przy Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych, prowadzony będzie poprzez ujednolicony formularz aplikacyjny. Producenci ubiegający się o środki z Łodzi, Śląska, Mazowsza, Krakowa, Podkarpacia oraz Warmii i Mazur korzystać będą ze wspólnego wzoru wniosku. Przyjęte rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić czas, energię, a co najważniejsze sprawi, że proces aplikacyjny stanie się znacznie prostszy. Formularz powstał z inicjatywy Łódź Film Commission. Kolejne regiony planują wdrożenie dokumentu w najbliższym czasie.

 

 

W razie pytań prosimy o kontakt drogą telefoniczną: +48 42 600 61 33 lub mailową: lfc@ec1lodz.pl