O Łódzkim Funduszu Filmowym

 

W 2017 r.  minęło 10 lat od powstania najstarszego regionalnego funduszu filmowego w Polsce – Łódzkiego Funduszu Filmowego. Pierwsze produkcje filmowe: Wiosna 1941 w reż. Uri Barbasha, Stary człowiek i pies w reż. Witolda Leszczyńskiego i Andrzeja Kostenko, wielokrotnie nagradzane Miasto płynie w reż. Balbiny Bruszewskiej otrzymały dofinansowanie Miasta Łodzi w 2007 roku. Fundusz wspiera produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które tematycznie bądź realizacyjnie związane są z Łodzią i regionem łódzkim. Od początku swojego istnienia Fundusz dofinansował 69 filmów na łączną kwotę ponad 8 milionów złotych. Od września 2015 r. funkcjonuje on, na zasadach koprodukcyjnych, w instytucji „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, a jego operatorem jest Łódź Film Commission. Łódzki Fundusz Filmowy jest pierwszym i jednym z największych regionalnych funduszy filmowych w Polsce.

 

Pięć plakatów filmów dofinansowanych z ŁFF

 

W 2016 r. „EC1 Łódź – Miasto Kultury” zostało koproducentem polskiego kandydata do Oskara pt. Powidoki w reż. Andrzeja Wajdy (to ostatni film Mistrza), nowych filmów: łódzkiego studia Opus Film Pomiędzy słowami w reż. Urszuli Antoniak (m.in.nagroda za najlepsze zdjęcia i dźwięk na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 r.) oraz Wspomnienie lata w reż. Adama Guzińskiego, a także Las, 4. rano w reż. Jana Jakuba Kolskiego, Maria Skłodowska - Curie w reż. Marie Noelle, Bikini Blue w reż. Jarosława Marszewskiego, dokumentalnych Biegaczy w reż. Łukasza Borowskiego i Diagnosis w reż. Ewy Podgórskiej oraz trzeciej serii uznanej animacji pt. Pamiętniki Florki, którą realizuje Anima-Pol.

 

Pięć plakatów filmów dofinansowanych z ŁFF

 

2017 rok był wyjątkowym rokiem biorąc pod uwagę liczbę dofinansowanych produkcji  - aż 11 filmów otrzymało wsparcie na łączną kwotą 1,2 mln zł. Ostatnią odsłonę Funduszu wyróżnia także nowatorska w skali kraju formuła. Zrezygnowano z wymogu realizacji zdjęć na terenie regionu łódzkiego i wprowadzono możliwość ubiegania się o dofinansowanie także w przypadku realizacji jedynie prac z zakresu postprodukcji. Na takich właśnie warunkach dofinansowanie otrzymał dokumentalny film Mateja Bobrika pt. Sztuka zrozumienia, którego producentem jest warszawskie Koi Studio (planowana premiera - połowa 2018 roku). Ponadto, dofinansowanie uzyskały 4 filmy fabularne: Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego (serwis fotograficzny [120 MB] i press-release po sukcesie na Festiwalu Filmowym w Cannes 2018), Dom tułaczy Mariko Bobrik, Ułaskawienie Jana Jakuba Kolskiego i Ja teraz kłamię Pawła Borowskiego; 3 dokumenty: Who will write our history Roberty Grossmann, II wojna światowa w małych rękach i Położna Marii Stachurskiej; oraz 3 produkcje animowane: Pamiętnik Florki cz. 4, Wielkie zmartwienie Zbigniewa Koteckiego oraz Sacculina carcini Katarzyny Nalewajki.

Na świętowanie dziesięciolecia powstania Łódzkiego Funduszu Filmowego EC1/Łódź Film Commission pozyskało środki z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W ramach obchodów jubileuszu zdecydowano się uhonorować te z dofinansowanych produkcji, które najsilniej manifestowały swój łódzki charakter. Nowe plakaty przygotowali do nich wybitni łódzcy artyści-graficy Ola Niepsuj (tworzy eklektyczne kolaże łączące ołówek, tusz i malarstwo z rysunkiem cyfrowym), Krzysztof Iwański (eksperymentuje łącząc śmiałość koloru z przenikaniem się obrazów i słów) oraz Mariusz Andryszczyk (swoją twórczość w znacznym stopniu opiera na typografii). Zrealizowano też sześć reportaży filmowych rzucających nowe spojrzenie na największe produkcje realizowane w Łodzi. Oprócz tego jubileusz to liczne okazje do ponownego zobaczenia dofinansowanych filmów i spotkania ich twórców z widzami w trakcie największych łódzkich i polskich festiwali filmowych.

 

Pięć plakatów filmów dofinansowanych z ŁFF