Filmy dofinansowane z Łódzkiego Funduszu Filmowego w programie Transatlantyk Festival

Już w najbliższy piątek 12 lipca rozpoczyna się największy festiwal filmowy w Łodzi - Transatlantyk Festival. Od lat w skład programu festiwalu wchodzą projekcje filmów dofinansowanych w ramach Łódzkiego Funduszu Filmowego. Nie inaczej jest w tym roku. Poniżej przedstawiamy harmonogram projekcji. 

 

Diagnosis, reż. Ewa Podgórska
Niedziela, 14 lipca g. 19.30 - łódzka premiera filmu, po seanse Q&A z twórcami
Środa, 17 lipca g. 13.45

Niezwykły eksperyment filmowy i intelektualny, którego jądrem jest miasto Łódź. Tajemniczy głos mówiący po francusku kładzie na kozetce mieszkańców miasta i zadaje im pozornie abstrakcyjne pytania. Zaglądając w ten ciekawy, ale nieinwazyjny sposób w świadomość i nieświadomość łodzian, reżyserka Ewa Podgórska buduje niesamowity portret aglomeracji przez ostatnie stulecie rozdzieranej i zszywanej na nowo, szukającej tożsamości i wciąż gotowej na przedefiniowanie jej.

Film uzyskał dofinansowanie Łódzkiego Funduszu Filmowego w 2016 i 2018 r.

 

Diagnosis, reż Ewa Podgórska
Diagnoza, reż Ewa Podgórska

Monument, reż. Jagoda Szelc
Wtorek, 16 lipca, g. 21.45

Drugi film Jagody Szelc to kolejna zabawa z widzem. W „Wieży. Jasny dzień” wszystko na początku jasne, stawało się pogmatwane na końcu. Tu jest odwrotnie, a bohaterowie to grupa studentów przyjętych na praktyki do dziwnego hotelu. Ciąg dalszy z niepokojem nastąpi.

Film uzyskał dofinansowanie Łódzkiego Funduszu Filmowego w 2018 r.

 

Monument, reż. Jagoda Szelc
Monument, reż. Jagoda Szelc

Ułaskawienie, reż. Jan Jakub Kolski
Wtorek, 16 lipca, g. 13.45

Jan Jakub Kolski wraca do korzeni. Dosłownie, bo przenosi na ekran historię rodzinną – głównymi bohaterami są jego dziadkowie, Jakub i Hanna. Gdy ginie ich syn, żołnierz AK, wykradają jego ciało i jadą przez pół Polski, żeby urządzić mu godny pogrzeb. Poruszająca historia

Film uzyskał dofinansowanie Łódzkiego Funduszu Filmowego w 2017 r.

 

Ułaskawienie, reż. Jan Jakub Kolski
Ułaskawienie, reż. Jan Jakub Kolski

Ja teraz kłamię, reż. Paweł Borowski
Wtorek, 16 lipca, g. 19.00 - po seansie Q&A z twórcami

Pamiętacie zjawiskowy debiut reżysera Borowskiego, czyli mozaikowe „Zero”? Teraz twórca rzuca odbiorcom jeszcze większe wyzwanie – w świecie łudząco podobnym do naszego pyta, co jest prawdą, a co kłamstwem. A może już się tego nie da odróżnić?

Film uzyskał dofinansowanie Łódzkiego Funduszu Filmowego w 2017 r.

 

Ja teraz kłamię, reż. Paweł Borowski
Ja teraz kłamię, reż. Paweł Borowski

Powyższe tytuły to nie jedyne z pokazywanych w tym roku filmów, przy powstaniu których mieliśmy swój udział. Filmem Gali Otwarcia festiwalu będzie “Znajdę Cię”, amerykańska produkcja, przy powstaniu której byliśmy zaangażowani udzielając naszego wsparcia organizacyjnego. W sumie, w Łodzi zrealizowanych zostało aż 20 dni zdjęciowych. 

Znajdę Cię, reż. Martha Coolidge
Piątek, 12 lipca, g. 19.00 - Gala Otwarcia
Sobota, 13 lipca, g. 14.00 - po seansie Q&A z twórcami

Historia Rachel Rubin i Roberta Pułaskiego oraz łączącego ich wielkiego, romantycznego uczucia. Gdy ich poznajemy, uczą się w szkole muzycznej i marzą o występach w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Wszystko obraca w niwecz wojna. Trzecim bohaterem filmu jest Łódź, jej bogata historia i tradycja wielokulturowości, część zdjęć powstała zresztą w tym mieście. Muzykę do filmu skomponował Jan A.P. Kaczmarek. 

 

Znajdę Cię, reż. Martha Coolidge
Znajdę Cię, reż. Martha Coolidge

Szczegółowe informacje o projekcjach oraz pełny program Transatlantyk Festival dostępny jest na stronie: www.transatlantyk.org