14 lat Łódź Film Commission
ZOBACZ NASZĄ JUBILEUSZOWĄ KOLEKCJĘ REFOTOGRAFII I PICTURE-IN-PICTURE AUTORSTWA STEFANA BRAJTERA!
Łódź Film Commission jest najstarszą komisją filmową w Polsce - w tym roku mija dokładnie 14 lat naszej działalności. Utworzona w oparciu o doświadczenia Texas Film Commission i Barcelona - Catalunya Film Commission, od początku funkcjonowania należy do AFCI - Międzynarodowego Stowarzyszenia Komisarzy Filmowych i świadczy swoje usługi zgodnie z jego standardami.
Znajdująca się obecnie w strukturach instytucji EC1 Łódź - Miasto Kultury Łódź Film Commission pierwotnie stanowiła część Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, a jej powstanie było wynikiem inicjatywy przedstawicieli Szkoły Filmowej w Łodzi oraz lokalnej branży filmowej. Biorąc pod uwagę powojenne tradycje Łodzi Filmowej trudno o bardziej, niż stolica rodzimej kinematografii, odpowiednie miejsce do powstania pierwszej takiej instytucji w Polsce. Jej powołanie pozwoliło rozpocząć nowy rozdział filmowej historii miasta i przyczyniło się do wsparcia jego rozwoju gospodarczego, poprzez zachęcenie przedstawicieli branży filmowej do realizacji większej ilości produkcji na terenie Łodzi.
Powidoki, reż. Andrzej Wajda, fot. Anna Włoch
Początki były skromne - w pierwszym roku działalności ŁFC obsłużyła 3 produkcje, w tym etiudy studenckie. Dla porównania, obecnie jest to minimum kilkanaście profesjonalnych projektów rocznie. Już w drugim roku działalności stanęliśmy przed poważnym wyzwaniem współpracując z międzynarodową ekipą filmu W ciemności Agnieszki Holland – naszej pierwszej koprodukcji z udziałem zagranicznych partnerów, która później stała się polskim kandydatem do Oscara. Zdobyte wtedy doświadczenie zaprocentowało przy obsłudze kolejnych produkcji, a sam film stał się promocyjną wizytówką miasta. W kolejnych latach mieliśmy do czynienia z równie spektakularnymi planami - warto wymienić choćby Who will write our history Roberty Grossman, Zimną wojnę Pawła Pawlikowskiego czy Powidoki Andrzeja Wajdy. Należy przy tym zaznaczyć, że każda, nawet najmniejsza zrealizowana w Łodzi produkcja jest dla nas nieocenionym źródłem praktycznej wiedzy i okazją do dalszego doskonalenia.
Zimna wojna, reż. Paweł Pawlikowski, fot. Łukasz Bąk
Od samego początku naszego istnienia stawiamy na silne kształtowanie więzi z producentami i komisjami filmowymi z całego świata. Wspólna wymiana doświadczeń w trakcie najważniejszych międzynarodowych wydarzeń branżowych pozwala nam reagować na bieżące potrzeby środowiska. Regularnie uczestniczymy w festiwalach filmowych w Berlinie, Cannes, Annecy, Nowych Horyzontach we Wrocławiu czy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, podczas których intensywnie promujemy filmową ofertę Łodzi i regionu. Naszą ambicją jest, aby marka Łodzi filmowej była dobrze widoczna na filmowej mapie Polski i Europy. Stąd też nasze intensywne działania w polskich i międzynarodowych organizacjach branżowych. Oprócz wspomnianego AFCI jesteśmy również członkiem Cine-Regio, Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji oraz sekcji Regionalnych Funduszy Filmowych w Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych.
Jednym z naszych najważniejszych celów jest rozwój lokalnej branży filmowej czemu poświęcone jest funkcjonowanie Łódzkiego Funduszu Filmowego. Jego obsługą zajmujemy się od początku naszej działalności, o czym więcej można przeczytać tutaj i tutaj. Z tego samego powodu pragniemy aby nasze wsparcie dla przedstawicieli kinematografii przebiegało wielotorowo, stąd na przestrzeni lat angażowaliśmy się w organizację różnorakich warsztatów dla działających na naszym rynku profesjonalistów (np. warsztaty Maia Workshops, EAVE Producers Workshop czy Sztuka tworzenia lalki dedykowane twórcom lalek animacyjnych do produkcji stop-motion). W planach mamy podjęcie działań promujących ideę „green filmingu”, czyli stosowania przyjaznych dla środowiska rozwiązań na planie a także dalsze rozwijanie łódzkiego potencjału w dziedzinie stop-motion.
EAVE Producers Workshop w EC1 Łódź, fot. Agata Melnyk
Aby działania Łódź Film Commission jak najlepiej odpowiadały na wyzwania i potrzeby branży filmowej regularnie organizujemy spotkania, podczas których rozmawiamy z producentami m.in. o tym jak usprawnić organizację produkcji i realizację zdjęć na terenie miasta. Nie tylko udostępniamy zainteresowanym podmiotom naszą bazę lokacji zdjęciowych i specjalistów czy pomagamy w wyborze obiektów zdjęciowych, uzyskiwaniu pozwoleń na realizację zdjęć i kompletowaniu ekipy, ale również staramy się kształtować politykę miasta dotyczącą realizacji zdjęć inicjując nowatorskie rozwiązania w tym zakresie. Efektem naszych działań jest wprowadzenie udogodnień o charakterze finansowym, tj. obniżenie stawek za wykorzystanie miejskich dróg, gruntów i nieruchomości na cele związane z produkcją filmową. Jak do tej pory żadne inne miasto ani region w Polsce nie wdrożyło takiego pakietu wsparcia. Niejednokrotnie udowodniliśmy naszą skuteczność i profesjonalizm, dzięki którym cieszymy się zaufaniem producentów, o czym świadczą ich regularne powroty do Łodzi i korzystanie z usług ŁFC przy kolejnych produkcjach.
Latająca maszyna, reż. Martin Clapp, Dorota Kobiela, Geoff Lindsey, fot. Łódź Film Commission
W ciągu ponad dekady funkcjonowania Łódź Film Commission uczestniczyła w realizacji takich projektów jak: Ida Pawła Pawlikowskiego, Znajdę cię w reżyserii Marthy Coolidge, Miasto 44 Jana Komasy, Latająca maszyna - międzynarodowej koprodukcji opartej o animację stop-motion, seriali Komisarz Alex, Ultraviolet, Kruk. Szepty słychać po zmroku oraz pierwszej polskiej produkcji platformy Netflix - 1983. Łącznie od 2009 roku z naszych usług skorzystało ponad 140 rozmaitych projektów audiowizualnych (filmów, reklam, teledysków, spotów promocyjnych i programów telewizyjnych), realizując w łódzkich lokacjach ponad 1800 dni zdjęciowych.
Zespół Łódź Film Commission ze statuetką Oscara dla filmu "Ida" na wystawie #IdaTheFilm w Muzeum Kinematografii, fot. Marzena Bomanowska