A Season of Classic Films - "Code Unknown"

 

 

„Code unknown” Michaela Haneke w Szkole Filmowej w Łodzi

"Code unknown" to, jak głosi podtytuł filmu, „niedokończone zapiski z różnych podróży”, które składają się na mozaikę multikulturowej Europy. Choć film powstał prawie 20 lat temu to porusza jakże istotne i aktualne dla współczesnej Europy tematy i problemy. W głównej roli występuje Juliette Binoche, a partnerują jej m.in. Ona Lu Yenke, Alexandre Hamidi oraz Paulus Manker.

Głowna oś fabuły skoncentrowana jest na jednej z paryskich ulic, na której to splatają się drogi skrajnie różnych ludzi. Początkującej, młodej aktorki Anny, która stoi na progu kariery filmowej. Jej chłopaka Georgesa, który pracuje jako fotograf wojenny. Nauczycielki muzyki pracującej w instytucie dla głuchoniemych dzieci, oraz Marii dziewczyny pochodzącej z Rumunii, która z żebrania na ulicy Paryża utrzymuje swoją rodzinę. Co oni wszyscy mają ze sobą wspólnego? Z sobą i z tymi wszystkimi, których napotykają na swej drodze?

Prelekcję przed filmem poprowadzili filmoznawcy Diana Dąbrowska i Marcin Radomski. Uczestnicy otrzymali w prezencie darmowe bilety do Muzeum Miasta Łodzi i zaproszenie na "spacer śladem filmowej Łodzi", który odbył się dwa dni później.