Filmowa Łódź z sukcesem w Gdyni

Dwa filmy koprodukowane przez EC1 i dofinansowane z Łódzkiego Funduszu Filmowego z głównymi nagrodami Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

 

Złote Lwy 45. FPFF  za film Zabij to i wyjedź z tego miasta
dla Mariusza Wilczyńskiego, Agnieszki Ścibior i Ewy Puszczyńskiej (fot. Anna Rezulak)

 

Z dumą i radością informujemy, że Jury 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodziło dwa filmy, które uzyskały wsparcie Łódzkiego Funduszu Filmowego a ich koproducentem jest jego operator, „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi. Złote lwy 45. FPFF dla obrazu Zabij to i wyjedź z tego miasta otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producentki: Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior. Warto podkreślić, że po raz pierwszy w historii festiwalu nagrodę dla najlepszego filmu otrzymała pełnometrażowa animacja, której akcja – na ile da się ją precyzyjnie ulokować - rozgrywa się w Łodzi.

Zabij to i wyjedź z tego miasta to poruszająca podróż do dziwacznego świata fantazji. W swoim pierwszym pełnometrażowym filmie animowanym Mariusz Wilczyński analizuje własną biografię, nieskrępowanie sięgając do pokładów swojej pamięci oraz pamięci zbiorowej. Uciekając przed rozpaczą po stracie najbliższych bohater ukrył się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu i wszyscy bliscy wciąż żyją. Przezlatawjegowyobraźni rozrastasięmiasto,doktóregopewnegodniawprowadzają się nieproszeni bohaterowie literaccy oraz kreskówkowi idole z dzieciństwa, w świadomości kolejnych pokoleń wiecznie młodzi, w krótkich spodenkach. Gdy nasz bohater odkrywa, że są dziś starcami, że wieczna młodość nie istnieje - postanawia wrócić do realnego życia. Na drugą stronę odprowadza go korowód postaci z jego wyobraźni.

 

 

Zabij to i wyjedź z tego miasta to także jedyny polski tytuł, który został zaprezentowany na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie - Berlinale 2020, w nowej sekcji Encounters. Od tego czasu obraz cieszy się uznaniem na festiwalach filmowych na całym świecie, zdobywając m. in. wyróżnienie jury 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, nagrodę główną w kategorii animacji pełnometrażowej podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie (OIAF) czy nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na 58. Viennale. 5 listopada, pierwszym polskim pokazem „Zabij to i wyjedź z tego miasto” otworzył 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

 

 Srebrne Lwy 45. FPFF dla Magnusa von Horna i Mariusza Włodarskiego za film Sweat (fot. Anna Rezulak)

 

Z kolei „Srebrne Lwy” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za film Sweat otrzymali reżyser Magnus von Horn oraz producent Mariusz Włodarski.

Sweat opowiada o trzech dniach z życia Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych zapewniła status celebrytki. Choć jest w nich onbserwowana przez setki tysięcy osób, otoczona oddanymi współpracownikami i podziwiana przez dalekich znajomych, w jej życiu brakuje bliskości. Po bardzo osobistym wyznaniu opublikowanym w mediach społecznościowych zaczyna być prześladowana przez stalkera. Mierząc się z tą sytuacją Sylwia zmierzyć musi się także z samą sobą i stylem życia jaki wybrała. Część zdjęć do tego filmu zrealizowano w Łodzi, co jest jednym z priorytetów Łódzkiego Funduszu Filmowego.

Wcześniej Sweat znalazł się w oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes i jest drugim filmem fabularnym szwedzkiego reżysera, który trafił do jego programu. W 2015 roku w prestiżowej niezależnej sekcji Director’s Fortnight został pokazany obraz Intruz, który następnie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodzono w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oraz najlepszy montaż. 

Obok wyżej wymienionych laurów warto wspomnieć, że nagrody indywidualne
otrzymali:

  • Magnus von Horn za reżyserię filmu Sweat,
  • Michał Dymek za zdjęcia do filmu Sweat,
  • Franciszek Kozłowski za dźwięk w filmie Zabij to i wyjedź z tego miasta,
  • Agnieszka Glińska za montaż filmu Sweat,
  • Aleksandra Konieczna za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Sweat,
  • Magdalena Koleśnik za główną rolę kobiecą w filmie Sweat

 

Ten sukces świadczy o tym, że najstarszy w Polsce Łódzki Fundusz Filmowy dostrzega wartościowe i ambitne projekty o wielkich walorach artystycznych i realizowane różnymi technikami – mówi Monika Głowacka, szefująca Łódź Film Commission – Dzięki doświadczeniu i wiedzy zespołu przyczyniamy się do rozwoju polskiego kina. Wszystkie tegoroczne nagrody z 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dają nam podstawę, by mówić to z prawdziwą dumą.

 

  
Łódzki Fundusz Filmowy jest najstarszym i jednym z największych regionalnych funduszy filmowych w Polsce. Fundusz wspiera produkcję filmów, które są związane – tematycznie lub produkcyjnie – z Łodzią i regionem łódzkim. Od początku swojego istnienia Fundusz dofinansował ponad 78 filmów na łączną kwotę ponad 9 milionów złotych. Do filmów współfinansowanych w ramach Funduszu należą: nagrodzona Oscarem Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego oraz jego trzykrotnie nominowana do Oscara Zimna wojna, nominowane do Oscara W ciemności Agnieszki Holland czy ostatni film Andrzeja Wajd pt. Powidoki. Środki, którymi dysponuje Łódzki Fundusz Filmowy pochodzą z budżetu Miasta Łodzi.