Łódź – co tu się animuje?

„Łódź – co tu się animuje?” to cykl filmowy zainicjowany przez Łódź Film Commission we współpracy z łódzkimi producentami i twórcami animacji. Projekt jest próbą przybliżenia najnowszych produkcji animowanych oraz różnorakich technik za nimi stojących. Na cykl składać się będą  reportaże, każdy dedykowany innemu projektowi powstającemu w ostatnich latach w Łodzi.

 

Na pytanie dlaczego inicjatywa powinna być poświęcona właśnie filmom animowanym odpowiedź jest prosta - wszak Łódź to polskie centrum animacji! 

Ale zacznijmy od początku i cofnijmy się do roku 1947. W łódzkim mieszkaniu Zenona Wasilewskiego powstaje pierwszy powojenny film lalkowy „Za króla Krakusa”. Równolegle w innej części miasta uruchomione zostaje Państwowe Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For. To samo Studio, w którym zrealizowane zostaną dwie krótkometrażowe animacje nagrodzone Oscarem: Tango autorstwa Zbigniewa Rybczyńskiego oraz Piotruś i wilk autorstwa Suzie Templeton. Przez lata w Łodzi wykształciło się wielu animatorów, plastyków, twórców lalek, autorów zdjęć, którzy przyczynili się do rozwoju Polskiej Szkoły Animacji. Miasto jest siedzibą wyższych szkół artystycznych, w tym słynnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej oraz Akademii Sztuk Pięknych, które każdego roku zapewniają profesjonalną kadrę dla branży filmowej, gotową do zaangażowania się w projekty animowane.

 

 

Obecnie w Łodzi działa kilkanaście firm produkcyjnych doświadczonych w dziedzinie animacji, nie wspominając o wielu utalentowanych artystach (lalkarzach, scenografach i budowniczych rekwizytów, kostiumografach, kompozytorach i innych), a także wielu firmach oferujących szeroki zakres usług i postprodukcji (dźwięk, VFX). Wsparciem dla lokalnego rynku filmowego są również podmioty wchodzące w struktury instytucji „EC1 Łódź – Miasto Kultury”, czyli Łódź Film Commission (ŁFC) oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej (NCKF). Z ramienia ŁFC prowadzony jest fundusz koprodukcyjny - Łódzki Fundusz Filmowy - który dofinansowuje m.in. produkcję filmów animowanych.

I wreszcie, w 2017 roku Łódź dołączyła do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu oraz wzbogaciła się o nowe wydarzenie kulturalne - ANIMARKT Stop Motion Forum, czyli cykliczne spotkania twórców animacji lalkowej z całego świata, producentów i dystrybutorów. Jedno z takich spotkań dwa lata później zaowocowało uruchomieniem warsztatów „Sztuka tworzenia lalki”. Celem kompleksowego szkolenia było zapoznanie uczestników z procesem powstawania oraz technikami wykonania lalek animacyjnych. Posłużył temu miesięczny kurs składający się z wykładów oraz warsztatów praktycznych, podczas których uczestnicy dowiedzieli się, jak krok po kroku przebiega proces produkcji lalki. Zwieńczeniem wydarzenia było zorganizowanie w przestrzeniach EC1 Łódź wystawy prezentującej wyniki pracy uczestników.

 

 

40 lalek psów do filmu Wesa Andersona "Isle of Dogs", kilkadziesiąt lalek do wykorzystania w meksykańskim filmie animowanym "Inzomnia", miniaturowe modele reprezentujące różne części Europy, kilkanaście figurek w różnych skalach, montaż filmowy i dźwiękowy postprodukcja do serialu telewizyjnego "Kids of Courage". To tylko kilka przykładów najnowszego wkładu łódzkich artystów oraz firm w międzynarodowe projekty animowane, nie tylko lalkowe. Aby na własne oczy przekonać się jak tego dokonują, od projektu, przez realizację, aż po końcowy obraz, zachęcamy śledzić cykl „Łódź – co tu się animuje?”

 


„Nawet Myszy idą do nieba”

Koprodukcja międzynarodowa, 2020 [w przygotowaniu]

Technika: animacja lalkowa

Reżyser: Denisa Grimmová, Jan Bubeniček

Oparta na motywach książki „Myši patří do nebe” czeskiej autorki Ivy Procházkovej pełnometrażowa animacja lalkowa to próba odpowiedzi na pytanie czym jest śmierć i co jest dalej. Pełna nadziei i miłości opowieść splata ze sobą losy dwóch wrogów – małej myszki Bystrzynki i lisa o imieniu Białobrzuch, którzy w wyniku nieszczęśliwego wypadku spotykają się w niebie dla zwierząt.

 

 

Producent: Animoon we współpracy z Momakin

ANIMOON zajmuje się realizacją projektów animowanych o wysokiej jakości plastycznej i fabularnej, w głównej mierze opartych o własne pomysły. W portfolio studia można znaleźć filmy krótkometrażowe, seriale oraz filmy pełnometrażowe. Animoon ściśle współpracuje z producentami wykonawczymi specjalizującymi się w różnych technologiach animacji, stąd produkcje w portfolio studia są bardzo zróżnicowane pod względem plastycznym. 

https://animoon.pl/

 

MOMAKIN łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Wspiera projekty animacyjne na każdym etapie ich rozwoju: od planowania i finansowania przez produkcję, aż po dystrybucję. Prowadzi agencję talentów, inicjuje i realizuje projekty filmowe w Polsce i na świecie, bazując na sieci kontaktów, które zapewniają skuteczną dystrybucję i promocję. Dysponuje obszernym katalogiem dystrybucyjnym dla kina, TV i VOD. Zajmuje się edukacją i profesjonalizacją branży filmowej.

http://momakin.pl/

 

 


„Insekt”

Produkcja krajowa, 2020 [w przygotowaniu]

Technika: rysunkowa i wycinankowa

Reżyser: Marcin Podolec

Średniometrażowa animacja 2D, będąca adaptacją komiksu Saschy Hommera pod tym samym tytułem, to spowita dymem historia o lęku przed nieznanym. − „Insekt” to kompletny świat. Rysunki Saschy Hommera świetnie nadają się pod animację, a treść, w której nie brakuje wątków ekologicznych oraz lęku przed obcymi, jest bardzo aktualna – wspomina reżyser filmu.

Film dofinansowany z Łódzkiego Funduszu Filmowego, Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

 

Producent: Yellow Tapir Film

YELLOW TAPIR FILM - młodzi, zdolni i z Łodzi. Robimy krótkie i średniometrażowe filmy, animowane sekwencje, teledyski, spoty, czołówki. Zajmujemy się każdym etapem produkcji: od pomysłu i scenariusza, przez storyboard i animatik, po ostatnie szlify.

http://tapir.tv/

 


„Wojna i ja”

Koprodukcja międzynarodowa, 2018

Technika: Film aktorski z wykorzystaniem zdjęć na makietach

Reżyser: Matthias Zirzow

Fabularyzowany serial dokumentalny dla młodego widza o tematyce historycznej, zrealizowany w technice łączącej zdjęcia live-action z udziałem aktorów, materiały archiwalne oraz zdjęcia efektowe na makietach. Serial przedstawia wydarzenia II Wojny Światowej widziane oczami dzieci z różnych europejskich krajów, a jako kanwę opowieści wykorzystuje oryginalne dziecięce pamiętniki i biografie z lat 1938–1945.
W krótkim czasie od wprowadzenia do dystrybucji tytuł otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, między innymi nagrodę dla najlepszego dziecięcego programu dokumentalnego na Niemieckim Festiwalu Mediów dla Dzieci GOLDENER SPATZ, Srebrną Walkirię na Festiwalu Filmów Historycznych i Wojennych w Kętrzynie czy Białego Słonia dla telewizyjnej produkcji roku dla dziecięcej widowni.

 

 

produkcja: SWR (Niemcy), LOOKSfilm (Niemcy)
koprodukcja: Studio Toto, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, EC1 Łódź – Miasto Kultury, BBC Alba / MG Alba, Česká Televize
MOMAKIN: produkcja wykonawcza, polska dystrybucja

Toto Studio jest miejscem młodym, które jednak skupia wokół siebie osoby z dużym doświadczeniem, pasją tworzenia i autorskimi pomysłami. Zostało założone w czerwcu 2016 roku przez Janusza Czubaka - montażystę i specjalistę w zakresie postprodukcji obrazu i dźwięku oraz Agatę Gorządek - reżyserkę, animatorkę, scenografkę i ilustratorkę, wykładowczynię Szkoły Filmowej w Łodzi i ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Głównym celem Studia jest stworzenie miejsca dla produkcji autorskich filmów animowanych oraz komercyjnych produkcji o wysokiej jakości artystycznej. 

 

MOMAKIN łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Wspiera projekty animacyjne na każdym etapie ich rozwoju: od planowania i finansowania przez produkcję, aż po dystrybucję. Prowadzi agencję talentów, inicjuje i realizuje projekty filmowe w Polsce i na świecie, bazując na sieci kontaktów, które zapewniają skuteczną dystrybucję i promocję. Dysponuje obszernym katalogiem dystrybucyjnym dla kina, TV i VOD. Zajmuje się edukacją i profesjonalizacją branży filmowej.

http://momakin.pl/

 


„Most”

Koprodukcja polska, 2020 [w przygotowaniu]

Technika: animacja lalkowa

Reżyser: Izumi Yoshida

Operator: Jan Paweł Trzaska

Scenografia: Krzysztof Wierzbowski i Iza Ambroziak

 

„Most” jest filmem animowanym, realizowanym w technice lalkowej, o charakterze impresji dokumentalnej, na temat misji ratunkowej japońskiego Czerwonego Krzyża dla polskich sierot pozostawionych na ziemiach Syberii w latach 1919-1923.

 

 

Produkcja: Likaon (Anna Mroczek, Wojciech Leszczyński, Justyna Rucińska)
Koproducent: EC1 Łódź - Miasto Kultury

Likaon/WJTeam - firma producencka skupiająca grono artystów i profesjonalistów z branży filmowej. Swoją działalność koncentruje wokół filmu animowanego, pełniąc zarówno funkcję producenta wiodącego, wykonawczego jak i koproducenta. WJTeam realizuje koprodukcje międzynarodowe, a także zlecenia komercyjne m.in. filmy reklamowe, teledyski, budowę scenografii i rekwizytów, mockupów i makiet.

http://wjt.com.pl

 


„Zapomniana książka”

Koprodukcja międzynarodowa, 2020 [w przygotowaniu]

Technika: animacja lalkowa 

Reżyser: Agata Gorządek

Operator: Jan Paweł Trzaska

Opracowanie plastyczne: Agata Gorządek

Wykonanie scenografii: Studio Scenografii i Form Unikatowych Marcin Jasiński

Wykonanie lalek: Agnieszka Smolarek, Agnieszka Mikołajczyk, Dariusz Kalita, Piotr Knabe

Wykonanie kostiumów: Anna Szcześniak, Beata Jarmuż-Socha

 

Zapomniana Książka opowiada o stracie i radzeniu sobie z samotnością. Toni i Levi to główni bohaterowie filmu, którzy pewnego dnia znajdują tajemniczy przedmiot - zapomnianą książkę - która okazuje się mieć unikalną wartość. 

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentem filmu jest EC1 Łódź - Miasto Kultury oraz MAUR FILM

 

 

Produkcja: Likaon (Wojciech Leszczyński, Anna Mroczek, Justyna Rucińska)

Likaon/WJTeam - firma producencka skupiająca grono artystów i profesjonalistów z branży filmowej. Swoją działalność koncentruje wokół filmu animowanego, pełniąc zarówno funkcję producenta wiodącego, wykonawczego jak i koproducenta. WJTeam realizuje koprodukcje międzynarodowe, a także zlecenia komercyjne m.in. filmy reklamowe, teledyski, budowę scenografii i rekwizytów, mockupów i makiet.

http://wjt.com.pl