Wpływ sztucznej inteligencji na branżę AV | 12 lipca
Łódź Film Commission we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych zapraszają na webinar „Wpływ sztucznej inteligencji na branżę audiowizualną”, który odbędzie się
12 lipca, w godz. 13:00 – 15:00
Jak możliwa jest twórczość w tym gwałtownie zmieniającym się krajobrazie? Na czym może obecnie polegać? W jaki sposób wchodzić we współprace z systemami sztucznej inteligencji, aby efekty takich kolaboracji były jak najbardziej wartościowe dla twórców i odbiorców? Na prezentacji będę starał się zaproponować kierunki poszukiwania odpowiedzi na te i pokrewne pytania.
Spotkanie na temat sztucznej inteligencji oraz jej wpływu na naszą branżę poprowadzi Jacek Nagłowski* (producent, reżyser, badacz i twórca w dziedzinie nowych mediów).
ZAPISY
Zapisy za pośrednictwem formularza online LINK TUTAJ
Liczba uczestników ograniczona.
Link do spotkania zapisane osoby otrzymają Państwo w przeddzień wydarzenia na zapisany adres email.
Informacje o wykładzie i wykładowcy:
W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpiło bezprecedensowe przyspieszenie w dziedzinie rozwoju systemów sztucznej inteligencji. Rozwój ten dotyczy głównie modeli generatywnych, zdolnych do przetwarzania informacji tekstowej, wizualnej i dźwiękowej, które zaczęły oddziaływać na wiele dziedzin naszego życia i komunikacji. Skala zjawisk, z którą mamy do czynienia w roku 2023 przerosła fantazje nawet najbardziej zaangażowanych entuzjastów. Obecnie nie ma tygodnia w dziedzinie rozwoju AI, który nie przynosiłby nowych przełomowych odkryć lub zastosowań, a każdego miesiąca powstają setki nowych modeli sztucznej inteligencji.
Jednak jeszcze bardziej niż różnorodność i tempo rozwoju AI oszałamiają jej zdolności kognitywne. Jeśli przyjąć, że mądrość to, według bardzo prymitywnego, ale powszechnego przekonania, inteligencja plus wiedza, to system ten posiada ponadprzeciętną inteligencję i wiedzę ogólną niedostępną dla żadnego pojedynczego człowieka – w tym strywializowanym sensie GPT-4 jest już mądrzejsze od każdego człowieka z osobna. Inne zdolności systemu, takie jak umiejętność kreowania teorii umysłu rozmówcy, zdolność do celowego oszukiwania i zdolność używania narzędzi wprawiają w osłupienie i niepokój nawet jego projektantów.
Jak możliwa jest twórczość w tym gwałtownie zmieniającym się krajobrazie? Na czym może obecnie polegać? W jaki sposób wchodzić we współprace z systemami sztucznej inteligencji, aby efekty takich kolaboracji były jak najbardziej wartościowe dla twórców i odbiorców? Na prezentacji będę starał się zaproponować kierunki poszukiwania odpowiedzi na te i pokrewne pytania.
*Jacek Nagłowski – z wykształcenia filozof, z zawodu producent i reżyser filmowy oraz badacz i twórca w dziedzinie nowych mediów. Wyprodukował blisko trzydzieści filmów dokumentalnych i fabularnych, w większości koprodukcji międzynarodowych.
Od 2015 roku zajmuje się zagadnieniami wirtualnej rzeczywistości. Od 2018 roku razem z Pauliną Borkiewicz kieruje Pracownią VR/AR Laboratorium Narracji Wizualnych Łódzkiej Filmówki (vnlab.org). W pracowni wyprodukowanych zostało 12 utworów VR (cinematic i interaktywnych) różnych zespołów artystycznych oraz realizowane są projekty związane z badaniem i opisywaniem języka VR. Od 2020 roku zajmuje się zagadnieniami związanymi ze sztuczną inteligencją. Obecnie pracuje nad interaktywnym doświadczeniem VR „Conversations” współtworzonym z różnymi systemami AI począwszy od tekstu, poprzez obraz, dźwięk po kreację przestrzeni w silniku Unreal. Rozwija również projekt „Bezdroża AI – poradniki przetrwania”, który ma za zadanie popularyzować wiedzę na temat zagrożeń społecznych i psychologicznych wynikających z rozwoju i gwałtownego upowszechniania się tej technologii oraz metod radzenia sobie z tymi zagrożeniami.